More details
Jak wybrać kolory do kuchni?

Jakie kolory wybrać do kuchni?

Jakie kolory wybrać do kuchni?

Kuchnia to dla wielu najważniejsze pomieszczenie w domu. To tutaj, jeśli lubisz, możesz upiec ciasto drożdżowe albo chociaż wyciągnąć jogurt z lodówki. To tutaj mieszka twój ekspres do kawy. To w końcu miejsce gdzie zwykle kończą się wszystkie imprezy. I wystrój kuchni jest ważny, bo nadaje ton całej reszcie mieszkania.
Biel i drewno to połączenie ponadczasowe, ale mimo to coraz więcej osób na grupach na FB prosi o rady i inspiracje dla kolorowych kuchni. I tutaj pojawia się kłopot. Jaki kolor wybrać?

Internet radzi by postawić na uniwersalną bazę i ewentualnie zaszaleć w dodatkach. Ale czy koniecznie?

Kuchnia daje dużo możliwości – podłogi, szafki, kafelki, ściany, okna, sprzęt AGD, naczynia kuchenne. To wszystko może nabrać kolorów 😉

W artykule znajdziesz wskazówki o tym jak dobierać kolory i gdzie szukać inspiracji. Nie odnoszę się bezpośrednio do popularnych trendów i nie podaję gotowych rozwiązań – jedynie ścieżkę, którą podążając wybierzesz sam(a), w jakim kolorze będzie Twojej kuchni do twarzy💙

Nowe budownictwo najczęściej zakłada łączenie kuchni z salonem i to ma i plusy dodatnie (możesz leżąc na kanapie obserwować jak mąż gotuje i z nim rozmawiać) i plusy ujemne (nie ukryjesz przed gośćmi górki nieumytych talerzy). Ważne jest jednak by w takim przypadku popatrzeć na mieszkanie jako na całość – czy rustykalna kuchnia albo popularny BODBYN z Ikei będzie pasował do industrialnego salonu z betonowymi ścianami? Hmm… kwestia gustu, ale lepiej to przemyśleć nim wybierzesz się na zakupy.

Na co zatem zwrócić uwagę?

  1. Oświetlenie – Czy i ile naturalnego światła wpada do kuchni? Zasada jest prosta – im więcej światła w kuchni tym bardziej możesz zaszaleć z wyrazistymi kolorami. Jeśli kuchnia nie ma okna albo jeśli ma tylko tyci tyci lufcik rozważ jaśniejsze kolory, które lepiej będą odbijać światło.
  2. Ekspozycja kuchni – jeśli nawet kuchnia ma dostęp do naturalnego światła, ale ma ekspozycję północną – korzystniej będzie wybrać jaśniejsze kolory, które będą odbijać światło. W kuchniach od południa czy zachodu sprawdzi się bardziej nasycony kolor.
  3. Szafki kuchenne zajmują w kuchni mnóstwo miejsca. Ciemniejsze będą lepiej wyglądać w większych kuchniach, będą bardziej eleganckie. Jaśniejsze “otworzą” małą kuchnię. Ciemniejsze mniej się brudzą, ale (!) w kwestii utrzymania kuchni w czystości jedna ważna uwaga. Jeśli masz małoletnich w domu to niezależnie od koloru w kuchni, jeśli lubisz mieć czysto to będziesz musiał(a) sprzątać. WSZYSTKIE kolory się brudzą 🤷 Może najmniej rozlany sok widać na plamiastej beżowej powierzchni. To już kwestia gustu czy taka podłoga albo meble Ci się będą podobać. Co do zasady zabrudzenia na satynowych lub półmatowo wykończonych szafkach widać troszkę mniej (ale i tak musisz je posprzątać)
  4. Kolor blatów najlepiej wybierać kontrastowy dla szafek – np. dla antracytowych fajnie będzie wyglądał w kolorze jasnego drewna i odwrotnie.
  5. Z kolorem i wzorem możesz poszaleć w strefie nazywanej po angielsku “backsplash“. Po polsku spotkałam się z “fartuchem”, ale nie wiem czy to powszechnie znane określenie – chodzi o przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami. Do wyboru masz kafle ceramiczne, szkło, cegłę, farbę. Internet podpowie Ci pewnie jeszcze więcej innych opcji. Kafelki będą stanowiły świetne tło dla naturalnych kolorów, ożywią kuchnię. Jeśli zdecydujesz się na personalizację nadadzą kuchni charakteru i uczynią totalnie “twoją”.

Jeśli lubisz kolor- nie zwracaj uwagi na opinie, że tylko biała kuchnia się sprawdzi. To opinie, nie fakty. Fakt jest taki, że w Twoim domu to Ty masz się czuć dobrze 💙

12 wskazówek na dobór kolorów

  1. Każde pomieszczenie zyska nowe życie ze zmianą koloru, ale to nie musi być zmiana radykalna, wystarczą akcenty – uchwyty szafek, czajnik w odjechanym kolorze, naczynia np. z Bolesławca albo jednolicie kolorowe – wszystko zależy od tego co Ci się podoba. Nie wszystko musi być od kompletu by do siebie pasować.
  2. Oprawy oświetleniowe np. złote (teraz szalenie modne) dodadzą głębi Twojej kuchni i “podkręcą” kolory.
  3. Dodaj kolor malując ścianę/fragment ściany farbą tablicową. Wielu producentów ma w ofercie kolorowe farby tablicowe – możesz zapisywać rzeczy do zrobienia, listę zakupów albo jadłospis. Jeśli nie chcesz malować ściany, możesz pomalować taką farbą kawałek pilśni, oprawić w ramkę i wykorzystać w ten sam sposób!
  4. Wybierając kolor weź pod uwagę też swoje usposobienie – jeśli lubisz eksperymentować w kuchni i gotowanie sprawia Ci dużo frajdy, możesz wybrać bardziej nasycone kolory, które podkręcą Twoją kreatywność. Jeśli zależy Ci na spokoju przy posiłku – chłodniejsze odcienie mogą się lepiej sprawdzić.
  5. Sprawdź też czy wybrany kolor będzie pasował do innych kolorów w domu – to ważne zwłaszcza jeśli Twoja kuchnia połączona jest z salonem.
  6. Nadmiar bieli może być szkodliwy. Biel jest ok, ale zamiast śnieżnej bieli, która może razić po oczach wybierz do mebli ciepły odcień bieli wpadający w beż – nie będzie tak męczący a nadal sprawi wrażenie “czystości” przestrzeni. A żeby uniknąć wrażenia, że masz w domu laboratorium kliniczne, pokombinuj z połączeniem naturalnych materiałów (drewniane blaty i krzesła) z bielą.
  7. Szare albo szaroniebieskie ściany w kuchni będą ładnie wyglądały w kuchni w stylu Hampstead albo śródziemnomorskim jako tło dla nieśmiertelnego połączenia white&blue.
  8. W mniejszych kuchniach fajnie sprawdzą się kolory pastelowe. Pudrowy róż, delikatna szałwia albo blady odcień żółci spodoba się osobom szukającym czegoś “pomiędzy” nasyconymi mocnymi kolorami a nudnymi odcieniami beżu i bieli.
  9. Żółtym kolorem rozweselisz kuchnię, zwłaszcza jeśli nie masz w niej dostępu do naturalnego światła.
  10. Wyspę w kuchni wyróżnij kolorem – pomaluj ją na inny kolor niż pozostałe szafki.
  11. Podziel kolory horyzontalnie/poziomo – pomaluj górne szafki w jednym kolorze (jaśniejszym)/dolne w innym (ciemniejszym). Osiągniesz efekt kolorowego i jednocześnie pełnego światła wnętrza.
  12. Dodatki jak wisienka na torcie – czajniki, tostery a nawet lodówki w zachwycających kolorach to “must have” w dizajnerskiej kuchni. Na tym właśnie furorę robi SMEG.

Żółto-niebiesko-zielony “fartuszek” w kuchni

Ściana kuchenna z kaflami żółto-niebiesko-zielonymi, ceramika Bolesławiec i cytryny

Dylemat: “Chciałabym, ale się boję…”

“Chciałabym (czerwony/zielony/fioletowy etc.), ale boję się, że mi się znudzi” – znasz to? Tutaj muszę Cię zmartwić – tak, pewnie Ci się znudzi. Bez względu na to jaki kolor nie wybierzesz do kuchni, istnieje ryzyko, że Ci się z czasem przestanie podobać, znudzi Ci się i zapragniesz zmiany. To zupełnie normalne! Nawet jeśli będziesz mieć biało-kremową kuchnię bez żadnych szaleństw i udziwnień pewnie zapragniesz po jakimś czasie zmian 😉

Część elementów w kuchni zmienisz łatwiej, taniej i szybciej (dodatki, naczynia, kolor ścian), innych wymiana będzie kosztowniejsza (szafki, podłoga). Dlatego turbo ważne jest by nie iść za trendami zmieniającymi się co sezon ale zastanowić się co i jak najbardziej pasuje do Twojej indywidualnej przestrzeni i do Ciebie.

A co z trendami?

Jeśli chcesz zastosować w swojej kuchni jakiś turbo modny trend rozważ zestawienie go z czymś bardziej neutralnym. Dobrą opcją są wzorzyste kafle. Połącz je z gładkimi frontami w stonowanym kolorze, ale nawiązującym do wybranego wzoru.

Trendy są świetną inspiracją, ale podążanie za nimi bezkrytycznie to kiepska droga. Po pierwsze, trendy się zmieniają bardzo szybko. Po drugie, nie wszystko co fajnie wygląda w magazynie wnętrzarskim czy na Pintereście fajnie sprawdzi się w Twojej własnej kuchni.

Czyli jak właściwie mam zdecydować jakie kolory wybrać do kuchni?

Kolory nie powinny być dobierane przypadkowo. Wybierz jeden kolor bazowy, a innym (bardziej nasyconym odcieniem tego samego koloru lub kolorem kontrastowym) zaakcentuj półkę albo ścianę. Inną opcją są kolory znajdujące blisko siebie na kole barw (np. odcienie zielonego i niebieskiego). A może wolisz naturalne odcienie z jakimś kolorowym akcentem np. krzesłami?

Aby wybrać dwa kolory pasujące do siebie możesz wybrać albo kolory komplementarne (tzn. znajdujące się obok siebie na kole barw jak np. zielony + niebieski, żółty + pomarańczowy itd.) albo kontrastowe (znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw jak niebieski – pomarańczowy, żółty – fioletowy, zielony – czerwony). Kolory kontrastowe wprowadzą energię, a komplementarne – poczucie spokoju. To Ty wiesz najlepiej na czym Ci bardziej zależy💙

Zobacz jakie kolory do siebie pasują – zajrzyj na stronę Adobe i stwórz za darmo własną paletę! 🙂

Gdzie szukać inspiracji?

  1. Najprościej i najprzyjemniej – u Matki Natury – podczas spacerów i wakacji. Nad morzem zaobserwuj jak pięknie komponuje się ze sobą beż, odcienie błękitu i szałwia.
  2. Dzieła sztuki – artyści to specjaliści w dobieraniu barw, przyjrzyj się swoim ulubionym obrazom, tym, które Cię poruszają. Wolisz, kiedy obraz jest pełen energii i wibrujących barw czy bardziej podobają Ci się te obrazy w których czuć spokój? Przyjrzyj się jakich kolorów używał Vermeer (uwielbiał połączenia żółty-niebieski!) a jakich Gauguin albo Matisse. To może być dla Ciebie jakiś trop!
  3. Pinterest – czyli internetowa skarbnica inspiracji. Może odkryjesz, że kuchnia w stylu południowym pełna kolorów i energii jest kuchnią Twoich marzeń? Zobacz jak swoje kuchnie zrobili inni, a inspiracji możesz szukać na całym świecie. Na Instagramie zajrzyj pod hashtag #colorfulkitchen
Inspiracje z Instagrama na to jakie kolory wybrać do kuchni
Inspiracje z Instagrama pomagające zdecydować jakie kolory wybrać do kuchni

Instagram to świetne źródło inspiracji 🙂

Co symbolika kolorów mówi o wyborze koloru do kuchni?

  • Z czerwienią w kuchni jest kłopot – no chyba, że zależy Ci na przybraniu na wadze. Czerwone elementy zwłaszcza w połączeniu z bielą lub kolorem żółtym (ten kojarzy się z dojrzałymi owocami) wzmagają apetyt. Czerwony kolor ścian dodatkowo sugeruje, że w danym miejscu znajdziesz dobre mięso!
  • W kuchni świetnie sprawdzi się kolor zielony, ponieważ (też!) pobudza apetyt, ale ukierunkowuje go bardziej w stronę sałatek niż bigosu 😉
  • Biel pasuje tylko do kuchni przemysłowej – żeby potęgować wrażenie higieniczności i żeby żadna miła pani z Sanepidu się nie czepiała.
  • Turkus to kolor uwielbiany przez fanatyków czystości – turkusowa kuchnia wydawać się będzie czystsza niż kuchnia w innym kolorze.
  • Do kuchni zaleca s ię kolor pomarańczowy, zwłaszcza jeśli nie tylko przygotowujemy tam posiłki ale i je spożywamy. To kolor doskonale łagodzący trawienie i wprowadzający miłą atmosferę, sprzyja też rozmowom.
  • Brązowy – meble i dodatki z jasnego drewna w kuchni sprawiają, że mamy ochotę gotować. Brąz świetnie podkreśli nasycone barwy. Masywne meble z ciemnego drewna (np. odnowiony kredens po babci) będą świetnie wyglądać na tle turkusowej czy różowej ściany. Zaletą brązu jest też to, że komponuje się świetnie ze wszystkimi innymi kolorami. Więc o ile masz brązowe meble w kuchni (w dowolnym odcieniu brązu lub beżu) to w zasadzie każdy kolor będzie pasował 😉

Jakie kolory wybrać do kuchni? Sprawa nie jest łatwa, nie spiesz się, obserwuj, szukaj, kombinuj.

Trzymam kciuki za Ciebie i Twoje kolory! 💙

Jaki kolor wybierzesz do swojej kuchni?

940 788 Paulina Santos

Napisz komentarz

Start Typing
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności