More details
niebieska kuchnia i niebieskie kafle ręcznie malowane - fartuch kuchenny na ścianę gotowy!

Fartuch kuchenny na ścianę na 7 sposobów

Kuchnia to serce domu. Banał. Ale to tutaj odbywa się poranny ceremoniał parzenia kawy/herbaty/yerba mate. To tutaj czuć zapach domowej pizzy albo domowej szarlotki. To tutaj kroimy chrupiącą skórkę chleba by przygotować niespiesznie niedzielne śniadanie. To tu myjemy truskawki, którymi smakuje lato. Kuchnia to miejsce, którego doświadczamy wszystkimi zmysłami. To tutaj kończą się wszystkie spotkania towarzyskie. To tutaj odbywają się pogaduchy od serca z bliskimi. „Przez żołądek do serca” i „co z oczu to z serca” – smak i wzrok mają duży wpływ na nasze emocje. Nic dziwnego, że chcemy, aby nasze kuchnie były piękne. Funkcjonalne, ale i piękne. Kuchnia to duża inwestycja, wydatek na lata. I ma nas też cieszyć przez lata.

Tutaj, jak mało gdzie indziej – liczy się, by piękne było pożyteczne, a pożyteczne – łatwe w utrzymaniu czystości.


  • Co na ścianę przy zlewie?
  • Co na ścianę w kuchni, żeby się nie brudziła?
  • Co jest modne na ścianie w kuchni?
  • Co między białymi szafkami w kuchni?

Te wszystkie pytania w zasadzie są pytaniami o… fartuch kuchenny!

Fartuch kuchenny na ścianę – co to jest?

Fartuch kuchenny (ang. backsplash) to przestrzeń nad blatem kuchennym/nad dolnymi szafkami lub pomiędzy szafkami dolnymi a górnymi – o ile są w ogóle górne (o tym czy warto mieć w kuchni górne szafki pisałam tutaj).

Producenci proponują by na fartuch kuchenny dawać szkło hartowane (czy na pewno nie pęknie??), farbę (brud łatwo się zmyje, prawda?), tapetę (nie przypali się i nigdy nie pobrudzi?), stal nierdzewną (czyszczenie stali podobno jest upierdliwe, ale może dla mnie nie będzie?), drewno/sklejkę (zabezpieczę impregnatem i będzie miodzio!), kamień naturalny (stać mnie, to zaszaleję!)

Najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają jednak płytki ceramiczne. Może i według niektórych odeszły do lamusa, ale nadal są najchętniej wybieraną dekoracją na fartuch kuchenny. I w tym przypadku też można znaleźć urodzaj – rozmiarów, wzorów, kształtów i… cen. Instagram aż puchnie od propozycji jak ozdobić fartuch kuchenny.

Dlaczego fartuch kuchenny na ścianę jest tak ważny?

Od dawna obserwujemy trend, że kuchnia ma być otwarta na salon – i najczęściej nowe mieszkania są tak projektowane. Takie otwarcie przestrzeni sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Tylko w ten sposób ciężko przed gośćmi i domownikami ukryć nieumyte po obiedzie naczynia i nie schowane w spiżarni zakupy. W projektach często dąży się by kuchnie i salon połączyć wspólną klamrą. To może być kolor, wzór, materiał. Warto podkreślić dodatkowo punkt, gdzie naturalnie wędruje nasz wzrok. Ten punkt to punkt centralny (o focal point dowiesz się więcej tutaj). W kuchni punktem centralnym najczęściej jest fartuch kuchenny. Poza praktyczną funkcją zabezpieczania przed zabrudzeniem (ważne szczególnie nad kuchenką!), punkt centralny może też pełnić funkcję dekoracyjną i zmyczajnie cieszyć oko.

Mieszając beszamel przez 15 minut przyjemnie będzie spojrzeć na coś, co ci się dobrze kojarzy, na wzór nawiązujący do ulubionych miejsc i wspomnień. Poza tym, siedząc na kanapie w salonie i patrząc w stronę kuchni zauważysz najpierw wzór na fartuchu kuchennym a nie dwa talerze, które czekają od 2 godzin na umycie.. Win-win 😀

Co jest najważniejsze przy wyborze fartucha kuchennego?

Łatwość sprzątania! Mikro-mozaika jest piękna. Koronkowe kafelki jeszcze piękniejsze. Ale do czasu, aż pierwszy raz wykipi mleko, albo bigos wybierze się na wycieczkę w kierunku kuchennych ścian mając gdzieś, że ty wolałabyś by został w garnku, tak jak sobie zaplanowałaś! Oczywiście, mając chęci, czas i cierpliwość możesz wydłubywać resztki kolacji z powierzchni płytek, ale przemyśl już na starcie czy na pewno chcesz tak spędzać czas!

Otwarte półki zamiast górnych szafek

Płytki – idealne rozwiązanie na fartuch kuchenny na ścianie?

Tak, to najbardziej praktyczne rozwiązanie. I bynajmniej – nie nudne.

Kafelki najczęściej są kwadratowe (do ułożenia na prosto albo w karo), prostokątne (w szachownicę, jodełkę albo w stylu metra) albo heksagonalne (plaster miodu). Spotkasz też kafelki w kształcie arabeski albo rybiej łuski (wachlarza).

A jak ułożyć kafelki na fartuchu kuchennym na ścianie?

Zobacz moje propozycje

pomysł na fartuch kuchenny gdzie kafelki ułożone są tylko nad płytą grzewczą

Przestrzeń nad płytą grzewczą to miejsce najbardziej newralgiczne – najszybciej się brudzi. Dodatkowo, znajduje się zazwyczaj w centrum więc tym bardziej przyciąga wzrok. To najmocniejszy punkt uwagi w całym fartuchu kuchennym – wyróżnij go (nawet dając kafelki tylko i wyłącznie tutaj – na szerokość płyty grzewczej). Wzór Canto świetnie sprawdzi się w tej roli!

pomysł na fartuch kuchenny z czterema rzędami kafli

Kafelki AZUL mają standardowy rozmiar 15x15cm. Ułożone w 4 rzędach tworzą fartuch o wysokości 60 cm – cała ściana jest chroniona. To bardzo dobry układ dla wzorów koncentrycznych – gdzie każdy pojedynczy kafelek to pełen wzór (jak np. Kaze).

pomysł na fartuch kuchenny w kuchni wypełniający całą przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami

Do kuchni zabudowanej szafkami o prostych frontach, jak najbardziej wtapiających się w otoczenie, fartuch kuchenny dla kontrastu wyłóż na całej wysokości wzorem koncentrycznym (takim, gdzie pełen wzór namalowany jest na jednej płytce). Tak jak ma to miejsce we wzorze Loma.

pomysł na kafelki w kuchni ułożone w kształt litery "L"

A może nie potrzebujesz ogromnej kuchni, mnóstwa szafek i sprzętów i wystarczy ci raczej niewielka minimalistyczna przestrzeń? Może rzadko gotujesz? A może urządzasz mieszkanie na weekendowe wypady? Kuchnia z fartuchem kuchennym w układzie litery L to dobre rozwiązanie – przyciąga uwagę do wzoru, a jednocześnie odciąga ją nieco od samych szafek. Wypróbuj wzór Olho.

pomysł na fartuch kuchenny w kuchni z dwoma rzędami kafli

Dwie linie kafelków stworzą fartuch wysoki na 30 cm. Najlepiej w tym układzie będą wyglądały wzory rotacyjne (widoczne dopiero po złożeniu ze sobą 4 płytek), takie jak np. Ginko.

pomysł na fartuch kuchenny w kuchni z nieregularnym rozmieszczeniem dekorów

Wnętrza delikatne, rustykalne, takie bez nadmiaru ozdób i wzorów polubią się z tym sposobem na rozmieszczenie kafli w fartuchu kuchennym. Wzory koncentrycze (1 płytka=1 wzór) nierównomiernie rozmieszczone wzbudzają zaciekawienie i przyciągają wzrok. Alegria Azul w tej wersji nie ma sobie równych!

pomysł na ułożenie kuchni w stylu freestyle.

Rozmieszczenie kafli, które nie jest dla każdego wnętrza! Część osób może zachwycić, u części – wzbudzi niepokój. Jeśli symetria nie jest dla ciebie najważniejszym aspektem urządzania wnętrza – taki swobodny układ kafli może ci się spodobać. Układ sam w sobie jest bardzo dynamiczny. Aby go zrównoważyć – dobrze jest wybrać delikatniejszy wzór i jednolity kolor – Sopro będzie super!

Wybierając dekorację fartucha kuchennego weź pod uwagę łatwość czyszczenia i swoje upodobania – to decyzja na lata! I pamiętaj, że masz cały wachlarz możliwości. Nie podążaj ślepo za modą, bo moda szybko mija – tak jak minął wielki boom na białe kafelkowe cegiełki (czyszczenia białych fug nikomu nie zazdroszczę!). Poszukaj, zastanów się i wybierz rozwiązanie najlepsze dla ciebie – takie, które pasuje najbardziej do twojej wizji Domu Marzeń💙

Który pomysł na fartuch kuchenny ci się najbardziej spodobał?

1207 1100 Paulina Santos

Napisz komentarz

Start Typing
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności