More details
jesienne kolory wnętrz wyglądają pięknie

Jak stworzyć w domu jesienny klimat?

Kalendarzowa jesień właśnie się rozpoczyna. Tym samym sezon na zdjęcia swetrów o grubych splotach, na chwilę odłożonej na bok książki i wielkiego kubka z parującą herbatą jest otwarty! A przynajmniej na Instagramie 😉 Ale nie każdy może sobie pozwolić na takie słodkie jesienne nicnierobienie. Reszta z nas musi jakoś radzić sobie z tym, że ciemno będzie już przed 17.00, że przed nami deszczowe i wietrzne dni, czasem nawet kilka pod rząd kiedy słońce postanowi się na nas wypiąć i… w ogóle się zza chmur nie pokaże. Jak więc przygotować na jesień swój dom? I jak wykorzystać urok jesiennych kolorów wnętrz?

Kolorami!

Podpisuje się pod stwierdzeniem, że nie ma piękniejszych kolorów niż jesienne (na tle błękitnego nieba!) a złotą jesień uwielbiam jak żadną inną porę.

Kolory to bardzo wdzięczny temat, dla psychologii, sztuki i dizajnu.

Pomarańczowy na tle błękitnego nieba - nie ma piękniejszego połączenia!

Ale zacznijmy od początku czyli od światła.

Światło – coś czego potrzebuje do życia większość organizmów – to suma kolorów. Światłoterapia czyli kontakt przez 20-30 minut z dawką światła (10 000 luksów), w temperaturze 4000 Kelwinów i ustawionej w odległości około 50 cm od pacjenta. W 2005 roku została uznana przez USA za skuteczną metodę leczniczą stosowaną w przypadku depresji sezonowej i niektórych zaburzeń snu. Jak nie trudno się domyślić, prężnie działa w Skandynawii, gdzie co piąty przypadek depresji sezonowej leczy się światłoterapią. Niemcy i Szwajcaria poszli o krok dalej – i światłoterapię refundują. Słońce jest nam potrzebne. Tylko w kontakcie  z nim nasz organizm wytwarza witaminę D. dzięki której nasze kości i zęby są zdrowe i zwiększa się odporność. A co kiedy słońce się chowa? Możemy poprawić sobie nastrój inspirując się jesienną paletą kolorów.

A dlaczego warto otaczać się kolorami jesieni? Bo są przytulne, ocieplają atmosferę, pomagają zasnąć (i wstać rano).

Jesienne kolory wnętrz – przegląd

Kolory jesieni to kolory natury. A nic nie tworzy równie idealnych palet kolorystycznych jak matka natura!

kolory jesieni to piękna inspiracja dla wystroju mieszkania

ŻÓŁTY – kolor słońca, ale też najmniej lubiany kolor (kojarzy się ze zdradą i zazdrością co poniektórym). Żółty to kolor ciepły, ale nie pobudzający. To kolor inteligencji. W mieszkaniu polecany jest do pomieszczeń dziennych – do salonu, przedpokoju, jadalni (pod warunkiem, że się nie odchudzamy – po pobudza apetyt). Pomaga w komunikacji, a wieczorem (i za dnia jesienią i zimą), widziany przy sztucznym świetle tworzy przytulną atmosferę. Żółty przypomina trochę złoto więc kojarzy się z bogactwem i powodzeniem. Żółty to dobry kolor do sypialni nastolatka – pomoże rano zwlec się z łóżka! Żółty pobudza ciekawość i psychikę – sprawdzi się tam, gdzie pracujemy. Lubi się szczególnie z fioletem, błękitem i zielenią, a bieli z kolei – żółty najchętniej by unikał.

POMARAŃCZOWY – to taki “przytulasty” kolor. Dodaje otuchy i pobudza. Sprzyja asertywności i komunikacji (wiesz już czemu ORANGE jest pomarańczowy? 😉 ). Pomarańczowy to kolor, który nada się tam, gdzie chcemy wyrazić swoje zdanie.

Paleta kolorów jesieni

CZERWONY – król kolorów, najbardziej widoczny (maluchy jako pierwszy kolor dostrzegają właśnie czerwony), a przez wiele cywilizacji uznawany za najpiękniejszy. We wnętrzach raczej jej unikamy, bo boimy się jej “mobilizującego” charakteru. Świetnie nada się na kolor dodatków – byle jej nie było za dużo – bo wtedy zdominuje całe wnętrze i pomieszczenie straci swoją harmonię. Czerwień też podnieca i pobudza – nada się do sypialni jeśli ją z kimś dzielimy (ale znów – najlepiej zastosować ją w akcentach). Wygoni też z łóżka każdego śpiocha, który słysząc budzik albo go zupełnie ignoruje albo włącza przynajmniej dwa razy drzemkę. Jeśli ktoś ma problemy z zasypianiem – sugeruje się raczej rezygnację z koloru czerwonego w sypialni. W biurze zastosowana sugeruje, że mamy do czynienia z silną, zdecydowaną i charakterną osobą. Czerwień podnosi też temperaturę odczuwalną (o 2 stopnie!) – warte do rozważenia dla zmarzluchów (może czerwony kocyk zamiast niebieskiego?)

Czerwień pobudza też produkcję melatoniny. Błękit i zieleń z kolei odwrotnie – blokują jej produkcję. Ma to duże znaczenia dla… naszego bezpieczeństwa na drogach! Odkrycie zastosowano w niektórych autach, gdzie umieszczono światło niebieskie w kontrolkach na desce rozdzielczej i okazało się, że takie światło daje kopa porównywalnego do dwóch kaw! A światło czerwone? No cóż, usypia..

Martwa natura jesienna - piękno przemija

BRĄZOWY – zwłaszcza jako naturalny kolor drewna to element nie do przecenienia. Jest i ciepły i uspokajający. Doskonale podkreśli mocne barwy (jak te 3 poprzednie). A użyty jako opakowanie dla produktów handmade (jako papier kraft) podkreśli ich najwyższą jakość (brzmi jak banał ale się sprawdza – turbo wiele marek handmade swoje produkty pakuje właśnie tak!)

Ale konkretnie, jak wprowadzić jesienne kolory do wnętrz?

Najłatwiej zmienić niewielkie elementy. Jesień ze swoimi chłodnymi dniami aż prosi się o ciepłe, grube koce a to wrażenie przytulności można jeszcze podbić kolorem. Ciepłe barwy dodatkowo “ocieplą” wnętrze. Poduchy, dywanik, doniczki, klosze od lamp w tych barwach wniosą powiew złotej jesieni.

Jesienne kolory wnętrz - kolaż

Dodatkowym pomysłem na jesienne kolory wnętrz jest obraz, plakat, zdjęcie w ciepłych barwach. Dobierz do nich pasującą ramę – kolor starego złota będzie idealny – świetnie pasuje do ciepłych kolorów. Artystą, który wspaniale opanował ciepłą gamę kolorystyczną był Paul Gauguin. Wiedząc o jego długim pobycie na rajskim Tahiti to nawet nieszczególnie można się dziwić 😉

Który kolor jesieni wybierzesz dla siebie? I jak go użyjesz?

1450 900 Paulina Santos

Napisz komentarz

Start Typing
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności