Biało-niebieskie wnętrza są i pewnie zawsze będą mega modne! Miłośnicy white&blue for ever to całkiem duża społeczność, ale nie musisz wyznawać biało-czarnych rozwiązań (w tym przypadku pasuje bardziej „biało-niebieskich”) 😉
Chcesz zobaczyć jak stosować white&blue u siebie? I czy sprawdzi się tylko w wersji total look?
Biały + niebieski to klasyczne i eleganckie połączenie. Jest popularne jak świat duży i szeroki. Trend już dawno zadomowił się w domach, bo pragnienie obcowania z błękitem jest w nas silnie zakorzenione. W końcu niebieski to ulubiony kolor większości ludzi!
Biel i błękit łączy się w naturze. Pięknie wyglądają ośnieżone bielą szczyty na tle błękitnego nieba albo białe brzuchy mew na tle oceanu, białe puchate obłoczki na tle błękitnego nieba, białe łabędzie na niebieskiej tafli jeziora itd. Połączenie bieli i błękitu jest mniej kontrastowe niż bieli z czernią więc kojarzy się ze spokojem i relaksem. Biorąc pod uwagę mnogość odcieni bieli i błękitu kombinacji możesz uzyskać mnóstwo(!).
Dlaczego biało-niebieskie wnętrza są tak popularne?
Biel i błękit to kombinacja elegancka i ponadczasowa. To idealne rozwiązanie na odwieczny problem wielu osób urządzających mieszkanie – „jakie kolory wybrać?” (o drugim problemie czyli: „a co jeśli mi się znudzi?” pisałam poprzednio). Niebieski i biały pasują idealnie do każdego stylu wnętrza. Mogą być świetną bazą dla glamour (dodaj złoto!) i dla stylu prowansalskiego, że o skandynawskim nie wspomnę!
Czy white+blue lubi inne kolory?
Do biało-niebieskiego wnętrza warto dodać inne kolory! Dlaczego? Każde pomieszczenie zasługuje na jakiś akcent, wisienkę na torcie, coś co od razu przyciągnie wzrok. To „coś” może być w kontrastowym kolorze albo stylu – już kiedyś pisałam o manakinie. Może to być nowoczesny obraz zawieszony w tradycyjnym pokoju, coś co niby powinno zgrzytać, ale jednak pasuje idealnie. Albo orientalny dywan w ciepłych odcieniach czerwieni i brązu – jeden z jego kolorów wykorzystaj w kilku innych dodatkach i wnętrze będzie pięknie skomponowane!
Jakie kolory pasują do niebieskiego?
Jakie więc kolory dodać to bieli i błękitu żeby przełamać ich monopol we wnętrzu? Sprawdzą się ciepłe odcienie – żółć, pomarańcz, koral, czerwień i złoto. Wybór opcji masz więc spory. Pobaw się kołem barw i zobacz co z tego wyniknie 💙
Korzystaj z wielu odcieni błękitu w domu, ale niech się powtarzają w poszczególnych pomieszczeniach. Niech fotel do czytania w salonie będzie w tym samym odcieniu co ściany w sypialni. A obraz nad łóżkiem w tych odcieniach co krzesła w jadalni – to oczywiście tylko przykłady, ale wiesz o co chodzi.

Desenie i wzory idealne dla biało-niebieskiego wnętrza
Ich wybór jest nieskończony – marynarskie pasy wprowadzą powiew morskiej bryzy, dekoracje jak z chińskiej porcelany – powiew Orientu. Do wyboru masz tapety, poduszki, ceramikę, obrazy i plakaty.
Najczęściej biel jest tłem dla błękitu. Jesteśmy przyzwyczajeni, że tło powinno być jasne. Ale to nie jest nakaz! Możesz użyć formy negatywowej. Ustaw białą kanapę na tle niebieskiej ściany, albo białą porcelanę na niebieskiej szafce.
Równowagę zachowasz pamiętając, że im ciemniejszy odcień błękitu, tym jaśniejsze powinny być pozostałe elementy.
Jak to zrobić czyli biało-niebieskie wnętrza w praktyce
Salon
Białe i niebieskie poduszki, niebieska kanapa + białe ściany, dekoracje biało-niebieskie, wazony, grafiki, krzesła, fotele, doniczki – to wszystko sprawdzi się w tradycyjnych wnętrzach.
Ale nie musisz zachowywać idealnych proporcji pół na pół! Jeśli dodasz więcej bieli niż błękitu w rezultacie Twój salon będzie świetlisty i lekki. Budując wystrój na połączeniu tylko dwóch kolorów warto pamiętać o stosowaniu mnogości tekstur i wzorów i różnych odcieniach tych kolorów by wnętrze nie było płaskie i miałkie.
Wykorzystaj mix tkanin w podobnych odcieniach ale o innych wzorach i rozmiarach przewijający się w tekstyliach – zasłonach, obiciach, akcesoriach. Paski wąskie i szerokie, grochy małe i duże, wzory kwiatowe – na pewno znajdziesz coś co Ci się spodoba!
Głębokie odcienie granatu są przytulne. Będą dobre do pomieszczeń gdzie relaksujemy się wieczorem. Im więcej naturalnego światła będzie w pomieszczeniu tym lepiej.
Do pomieszczeń z ekspozycją północną lub wschodnią dobrą opcją są odcienie błękitu z domieszką żółci – np. turkus – one ocieplą wnętrze.
sypialnia
Turkus, granat i gołąbkowoniebieski (taki przygaszony błękit wpadający w szarość) to idealne kolory do sypialni. Niebieski jest w ogóle zalecany jako kolor wprowadzający w relaksację i wyciszenie, a o to przecież chodzi w sypialni!
kuchnia
Popularniejsze od kuchni white and blue są chyba tylko kuchnie łączące biel i drewno. I to światowy trend. Tak przynajmniej twierdzi Pintarest i Instagram. I znów, te dwa odcienie pasują do wielu stylów.
Ostatnio popularne jest łączenie obu kolorów we frontach szafek – na górze białe, na dole niebieskie. Niebieski jest dobrym kolorem do kuchni (a zwłaszcza części jadalnianej) jeśli chcemy by coś stopowało nasz nieokiełznany apetyt. Na backsplash czyli przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami świetnie nadadzą się kafelki (tak, zgadłaś!) białe w niebieskie wzory (ornamentalne, nowoczesne).
Ciekawym pomysłem na ożywienie neutralnej kuchni jest dodanie jednego mocnego akcentu kolorystycznego (niebieskiego!). To może być wyspa, szafka, krzesła. Przyciągnie wzrok i gości i domowników. A w razie czego, łatwiej będzie zmienić Ci kolor jednego elementu niż wszystkich.
Biało-niebieski sznyt do swojej kuchni wprowadzisz też uwielbianą w Polsce (i cenioną na świecie) ceramiką Bolesławiec.
łazienka
Niebieski i biały to połączenie, które do łazienki narzuca się wręcz samo. Jest przecież jak woda morska i spienione fale. Sprawdzi się zawsze. Ciemniejsze, bardziej nasycone odcienie fajnie będą wyglądać w bardziej nowoczesnych mieszkaniach.
Wyobrażasz sobie kąpiel w łazience której ściany przypominają morskie fale? Mogłabyś poczuć się jak Afrodyta za każdym razem kiedy bierzesz kąpiel! Gładkie, jednokolorowe płytki zestawione z geometrycznymi albo ornamentalnymi wzorami to rozwiązanie, które może przypaść Ci do gustu.
A może całościenny panel ceramiczny? (chyba, że wolisz tapetę). Klasyczne połączenie ożywisz dodając np. żółte kinkiety i wprowadzając mosiężne akcenty (azulejos z mosiądzem w swoim domu – dokładniej to w kuchni- połączył Cloude Monet 😉 )
korytarz
Na korytarzu sprawdzą się wzorzyste tapety takie jak toile de jouy. Ich sielskie i romantyczne motywy, pastuszki, owieczki i kwiatuszki wprowadzą relaksujący klimat. To doskonałe tło dla eklektycznych wnętrz!
Napisz komentarz