More details
Kwitnąca na różowo bugenwilla to widok charakterystyczny dla Meksyku i świetna inspiracja jeśli zależy ci by mieć styl meksykański w mieszkaniu

5 sposobów na styl meksykański w mieszkaniu

Marzysz o kawałku raju tylko dla siebie? Najlepiej gdzieś na końcu świata. Może być niewielki. Wystarczy malutki domek, w którym schowasz się przed słońcem. Otoczony przez palmy, których liście delikatnie szumią a pyszne kokosy są zawsze na wyciągnięcie ręki. A Ty leżysz i patrzysz na błękitny horyzont, gdzie turkusowa woda łączy się w jedno z błękitnym niebem. Drink z parasolką trzymasz w dłoni i już zaczynasz czuć ten piasek pod stopami, i delikatną bryzę na skórze. I nie wiesz czy najpierw chwilę popływać czy przeczytać rozdział książki Mariusza Szczygła (ja uwielbiam 😛 ).. Ale zaraz zaraz… Nie mieszkasz w raju tylko w Polsce. Nad Bałtyk z Krakowa dość daleko. A nawet jeśli pojedziesz nocnym pociągiem pogoda tam niepewna i palmy kokosowej nie znajdziesz żadnej.
No chyba, że…

W swoim mieszkaniu urządzisz oazę (albo „niezły Meksyk”;) )

Ale jak to zrobić?

Książka "Living in Mexico" wyd. Taschen

Przeczytałam (ale głównie oglądałam z zachwytem w oczach) ostatnio książkę wydaną przez Taschen pt. „Living in Mexico” i chciałam się tutaj podzielić tym, co odkryłam dzięki lekturze 😉 To co od razu mi się spodobało to fakt, że większość tych domów spina nowoczesność z tradycją i folklorem. Zaskoczyła mnie większa niż statyczne prawdopodobieństwo obecność… syren w meksykańskich domach. Czy Arielka mogła być Meksykanką? 😉

Czym charakteryzuje się styl meksykański w mieszkaniu?

Styl meksykański to kombinacja kilku elementów: kolorów, roślin, terakoty, ludycznej religijności i drewnianych wyrobów rzemieślniczych. Najczęściej te meble są dość proste, bez nadmiernych udziwnień. Ale zdarzają się też łóżka z konstrukcją baldachimu (ale bez samego baldachimu) albo… łóżka podwieszane do sufitu, które mają ukołysać do snu. W każdym tradycyjnym domu musiał znaleźć się hamak (czy u nas nadal na potęgę w mieszkaniach wiesza się hamaki albo krzesła brazylijskie?) i ołtarzyk. Do tego maski. Farba na ścianach nie jest rozprowadzona równiutko wałkiem tylko gąbką, która daje efekt przetarć i niejednolitego koloru. Salon często łączy się z tarasem, a taras jest przedłużeniem salonu. I tu i tu powtarzają się te same motywy, kolory, wzory. Plus na tarasie zawsze stoi przynajmniej kilka terakotowych donic z kwitnącymi kwiatami bugenwilli, strelicji albo dorodnych roślin doniczkowych (które i w naszym klimacie mogą rosnąć w Twoim salonie, a latem – też na balkonie). Podłogi bywają pomalowane na mocny kolor (żółte!) ale najczęściej są wyłożone płytkami. Często napotkasz figurki z terakoty (przedstawiające sceny codzienne, kobiety z kukurydzą na głowie itd.) i naczynia z kamionki.

Kolory Meksyku

Kolory Meksyku są jak sam Meksyk – gorące. Nasycone, wibrujące barwy, a wśród nich rządzą trzy. Róż (ale bardziej fuksja niż pudrowy), żółty (jak słoneczniki) i niebieski w odcieniach turkusu lub electric blue. Te kolory to punkt wyjścia dla większości meksykańskich dekoracji. Często pojawiają się razem, czasem osobno. W miejscu z takim dostępem do naturalnego światła jak Meksyk nie trzeba się obawiać, że przytłoczą przestrzeń. Co jednak zrobić w polskim bloku by poczuć ten meksykański „vibe”?

Plakat z tukanem wiszący na ścianie w korytarzu

Sięgnij po kolor!

Który kolor wybierzesz i w jakiej liczbie elementów go zastosujesz zależy od Ciebie. Możesz na początek zacząć z czymś mniejszym – wazonem, kocem, poduszkami.. Zajrzyj do Haliny z Oh!Cott i przekonaj się jak przytulasty, energetyczny i… przyjemny w dotyku może być kolor 😉

Haft Oh_Cott z liśćmi

A jeśli na dodatkach to za mało – sięgnij po kolorowe meble. Ja kiedyś z tęsknoty za kolorem przemalowałam komodę z IKEI na turkus i bardzo podobał mi się efekt.

Maski wiszące na ścianie obok żółtych drzwi
komoda z IKEA przemalowana na niebiesko

Idź na targ staroci albo poszperaj na OLX!

Miej otwarte oczy i sprawdź czy znajdziesz egzotyczne maski, „dziwne” figurki, kolorowe klimy, dewocjonalia, stare ilustracje z kolorowymi papugami i tukanami, a może niewielkie meble, które odnowisz i/lub przemalujesz?

Dekorowanie dewocjonaliami

Meksykanie łączą tradycyjne wierzenia swoich przodków z chrześcijaństwem, co tworzy często ciekawą mieszankę. Stąd wziął się kult Catriny – roztańczonego szkieletu ze zdobnym kapeluszem na głowie i celebrowanie postaci Santa Muerte (zwłaszcza o tej porze roku). Guadalupe dla Meksyku jest tym czym Fatima dla Portugalii więc i figurka Madonny z Guadalupe często gości w meksykańskich domach (podobnie jak figurka fatimska w europejskich). Figury świętych w domach są obiektami kultu lub – coraz częściej – stanowią element dekoracyjny i folklorystyczny.

W Polsce też dość popularne jest ustawianie w swoich mieszkaniach figurek religijnych. Czasem nowi właściciele dają im drugie życie przemieniając je w lampy, wieszaki na biżuterię itd. Handlowanie Maryjkami kwitnie zwłaszcza w vintage shopach. Figurki są zazwyczaj gipsowe i pochodzą z produkcji masowych więc ich ceny też są dość przystępne. Czasem krucyfiksy i krzyże (to nie jest to samo – krucyfiks to krzyż z figurą Jezusa) w różnych kształtach i rozmiarach wiszą na głównej ścianie w salonie lub nad łóżkiem (zajrzyjcie na Instagram do Ewy).

Zaproś rośliny!

Strelicja, monstera, filodendron – poradzą sobie w twoim domu, a ich pielęgnacja mimo, że na początku może być wyzwaniem da Ci mnóstwo satysfakcji (i zrozumiesz jaką radością może być każdy nowy listek). Meksykański sznyt wprowadzi też… dieffenbachia i sansewieria. Zwłaszcza ta druga często stosowana jest przy wejściach do domu (gdzie ustawiana jest w powitalnym rządku). Obie nie obrażą się na mniejszy dostęp do światła. I są dość proste w obsłudze (ludzie tak piszą – ja mam na koncie kilka niepowodzeń z sansewieriami więc się nie wypowiem 😉 ).

Strelicja kwitnąca na tle niebieskiej ściany - portfolio AZUL jest zbudowane na jej kolorach

Sztuka kobiet w kraju pełnym macho

W Meksyku mieszkała Frida Kahlo (specjalnie mało o nie wspominam bo w przyszłym tygodniu poświęcę jej fenomenowi cały artykuł 😉 ), ale to nie jedyna artystka związana z Meksykiem, której sztuka wrosła w naszą wyobraźnię jak agawy w pustynię. Tamara Łempicka przez lata mieszkała w Meksyku. Tworzyła tam i żyła pełną piersią. Jednemu ze swoich przyjaciół (kochanków?) pozostawiła portret, który nadal wisi w jego domu.

Reprodukcje prac obu artystek łatwo znaleźć w Internecie. Wiele sklepów oferuje wydruki ich prac – to może być kolejny sposób na wprowadzenie meksykańskiego stylu do mieszkania.

A na ścianę w kuchni… daj kafelki (w meksykańskim stylu)!

Najlepiej żółto-niebieskie! Daj dużo żółtego, koniecznie! No chyba, że nie przepadasz za nadmiarem żółci to zestaw ze sobą inne kolory. Wzór wybierz najlepiej ornamentalny, powtarzalny. Taki jak  jeden z tych:

Znajdziesz je tutaj i tutaj.

* Zdjęcia produktów Oh!Cott pochodzą z Instagrama i wykorzystałam je za zgodą autorki.

Który element meksykańskiego stylu chętnie wypróbujesz u siebie?

1330 1100 Paulina Santos

Napisz komentarz

Start Typing
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności