More details
Książki o azulejos, które polecam

Najlepsze książki o azulejos – top 7

7 książek o azulejos, które polecam

Błądząc po uliczkach Lizbony, Porto czy Aveiro nie przestajesz zachwycać się fasadami kamienic. Wyciągasz komórkę albo aparat i robisz zdjęcia co kilka kroków. Nie skupiasz się na nich za bardzo, bo już kątem oka widzisz kolejne cuda.

Towarzyszące Ci dzieci chcą akurat i pić i iść do toalety, a Ty obiecujesz sobie, że w końcu znajdziesz kiedyś chwilę, na zrobienie filiżanki świeżo zmielonej kawy i zaszycie się w wygodnym fotelu z pięknym albumem, który przeniesie Cię znów do Portugalii (nawet jeśli już od kilku miesięcy jesteś już w domu i na co dzień „managujesz” siebie i rodzinę.._

Tylko gdzie znaleźć te książki o azulejos?

W artykule znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania, całość lektury zajmie Ci 7 minut.

☀️Którą książkę o azulejos wybrać jeśli zależy Ci na pięknym albumie?
☀️Którą jeśli złapałaś bakcyla i chcesz się dowiedzieć wszystkiego o azulejos?
☀️Która książka będzie najlepsza jeśli chcesz podciągnąć swoje umiejętności językowe?
☀️Którą możesz kupić w Polsce, a którą dostaniesz tylko w Portugalii? I ile one kosztują? (Ceny podaję orientacyjne)

Albumy – jeśli nie zdążyłaś/eś obfotografować wszystkich azulejos, które Ci się spodobały

1. Azulejos Padrão – album ze zdjęciami z ulic Lizbony. Z nim możesz być pewna, że nie przegapisz żadnej zachwycającej kafelkami fasady. W indeksie znajdziesz adresy wszystkich kamienic. Może to być świetna trasa kolejnego spaceru ulicami portugalskiej stolicy. Cena około 20€

2. Azulejos com Historia – mój faworyt!💙 Piękny album, podzielony na rozdziały tematyczne (azulejos w kościołach, na stacjach kolejowych i w metrze). Z tą książką w jednej chwili możesz przenieść się do Lizbony, Porto, Sintry, Bragi, a nawet na Maderę. Książkę kończy rozdział z którego dowiesz się jak maluje się azulejos. Możesz podejrzeć ten proces jak w pracowni alchemika. Wydanie 4-języczne 🇵🇹🇬🇧🇫🇷🇪🇸, cena ok 22€

3. Azulejos. Obras do Museu Nacional do Azulejo – przewodnik po muzeum. Świetna pamiątka z wizyty, dostępnych jest kilka wersji językowych, wydanie portugalskie kosztowało ok 15€ (i było najtańsze spośród dostępnych wersji).

Przewodnik ułożony jest chronologicznie (podobnie jak wystawa). Z książki dowiesz się jakie tematy mitologicznie najczęściej pojawiały się na kaflach i jak mógł(by) wyglądać orszak ślubny kury. Brzmi ciekawie? Następnym razem odwiedzając Lizbonę, idź koniecznie do Muzeum!

4. Manuel Cargaleiro. Azulejos – katalog wystawy z końca lat 90.

Już nieżyjący Cargaleiro był jednym z najwybitniejszych twórców ceramiki i azulejos w Portugalii. Nawiązywał do abstrakcji i natury. Jego prace na pierwszy rzut oka wydają się nie przedstawiać niczego, raptem kilka plam, kropek i 3 kreski. Ale jeśli zatrzymasz się na chwilę i przejrzysz uważniej dostrzeżesz, że to wcale nie abstrakcyjne „niewiadomoco”, ale łąka pełna kwiatów, albo tulipany w wazonie. Mi jego prace kojarzą się z wzorzystymi dywanami (to chyba przez ten ciemnoczerwony kolor!).

Jego prace możesz zobaczyć w Muzeum Azulejos w Lizbonie albo w dedykowanym artyście muzeum w Castelo Branco (które bardzo polecam!)

Pojedynczy kafel namalowany przez Cargaleiro. Artysta nie nadał mu tytułu, w albumie włączony w kategorię „żółtych pejzaży”. Co Ci przypomina ten obraz? Kwiecistą łąkę a może światła miasta?

5. The Tile Book: History Pattern Design – historia kafli od XIII wieku aż po współczesność. Znajdziesz tutaj płytki orientalne, portugalskie, niderlandzkie, hiszpańskie, secesyjne, a nawet współczesne eksperymenty ze zdobieniami. Dowiesz się jak w jak wielu technikach można tworzyć kafle. Cena ok 90zł, książka wydana po angielsku, dostępna w polskich księgarniach internetowych (ja swój egzemplarz kupiłam w księgarni PWN).

Opracowania naukowe – dla osób bardzo zainteresowanych

6. Azulejo. O que é/What is? – na tytułowe pytanie odpowiadają specjaliści zajmujący się azulejos – artyści i teoretycy-badacze pochodzący z Hiszpanii i Portugalii. Ilu badaczy, tyle definicji azulejos. Duży plus za nie ograniczenie się do historycznych/dawnych przykładów. Spośród współczesnych azulejos mi podoba się szczególnie panel z budynku Jornal de Notícias w Porto. Cena 20€. Wydanie 🇵🇹🇬🇧

Panel ceramiczny przy wejściu do budynku Jornal de Noticias w Porto

Nie udało mi się ustalić „co artysta miał na myśli”. Z czym kojarzy Ci się ten obraz? Czujesz na jego widok niepokój czy przypływ energii?

7. Azulejos. Maravilhas de Portugal – najpiękniejsze zabytki podzielone miastami (najwięcej miejsca poświęcono Lizbonie jak pewnie się domyślasz).

Dowiesz się wiele o pałacach i kościołach, odwiedzisz Dom Muzyki w Porto (robi wrażenie!) i zatrzymasz się na chwilę przed secesyjnymi fasadami w Aveiro. Secesja  kojarzy się z Wiedniem, Paryżem i Krakowem, a okazuje się, że w Portugalii też zostawiła swój ślad.

Książka akademicka, napisana specjalistycznym językiem. Dla amatorów azulejos, historii sztuki i języka portugalskiego (tylko wstęp został przetłumaczony na angielski). Nie znajdziesz tu zbyt wielu anegdot, ale za to ilu nowych słów po portugalsku możesz się z tej książki nauczyć! 😉 Cena 40 €.

Wijące się rośliny w nasyconych kolorach – to częsty element stylu secesji.
Na naszym podwórku mistrzem projektów secesyjnych był sam Stanisław Wyspiański.

Większość z książek kupiłam w księgarniach w Portugalii, ale warto sprawdzić, bo dużo z księgarń online ma opcję wysyłki zagranicznej. Zajrzyj na stronę wydawnictwa Centro Atlantico

Którą książkę wybrałabyś dla siebie?

2560 1920 Paulina Santos

Napisz komentarz

Start Typing
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności