More details
Czy kafelki są modne? Według D&G na pewno tak!

Czy kafelki są modne? D&G mówi, że tak!

Wiele osób w grupach na Facebooku prosi o radę – czym zastąpić płytki na ścianach i podłogach? Są tacy, którzy zakładają z góry, że w ich domach nie będzie płytek i koniec. Czy to znaczy, że kafelki i ich intrygujące wzory nie mają przyszłości? Czy ich miejsce jest tylko w nobliwych muzeach, których nikt z własnej woli nie będzie chciał odwiedzać? Czy kafelki są modne? Czy mają jeszcze szansę by być modne? Ja twierdzę, że tak! I mam nawet sprzymierzeńców tam, gdzie się nie spodziewałam 😉

Azulejos jest moją pasją od pierwszego wejrzenia. Kiedy podekscytowana dzieliłam się z otoczeniem moim pomysłem na upiększanie świata…  ludzie pukali się w głowy. Że to już było. Że gdyby miało potencjał sięgnęli by po to „wielcy”. A ja czułam gdzieś głęboko, że to piękno kiedyś znajdzie jeszcze drogę do serca dizajnu. I… znalazło! Niebieskie wzory malowane na białym tle są tematem (części)  kolekcji Dolce&Gabbana Casa nawiązującej do włoskich korzeni projektantów. Oni mówią o majolice, ale majolika to jedna z technik malowania azulejos. To technika będąca nie tylko tradycją włoską, ale też iberyjską.

Po co komu trendy?

O trendach wypowiadam się ostrożnie i z umiarem. Śledzę je z uwagą, ale ani swoich ubrań, ani swojego mieszkania ani swoich kafli im nie podporządkowuję. W swoich projektach stawiam na ponadczasowość i odporność na trendy. Bo przecież mało kto chce (i/lub może) zmieniać kafelki co sezon.
Najpopularniejszą (i najbezpieczniejszą – bo sprawdzi się zawsze) opcją są jednolite niebieskie wzory na białym tle. Nic dziwnego, white and blue to ponadczasowe połączenie!

Rozmawiając z klientami często widzę, że to płytki z niebieskimi wzorami wybierane są najchętniej. Czasem kiedy pytam w jakim kolorze namalować projekt, klienci patrzą ze zdziwieniem, które mówi: „ale jak to w jakim? w jedynym słusznym ;)”.

W AZUL znajdziesz wzory typowe dla majoliki (po lewej) i współczesne wzory (po prawej).

Zarzuca mi się czasem, że moje kafelki nie przystają do współczesnych domów, do nowoczesnych wnętrz, minimalistycznych. Że azulejos to tradycja i taki trochę relikt przeszłości. Że w domach portugalskich babć to może i mają rację bytu, ale w nowoczesnych, dynamicznych wnętrzach, takich trendy-friendly to nie bardzo..

I nawet prawie zaczęłam w to wierzyć 😉

Co ma D&G do AZUL?

W jednym z branżowych magazynów zobaczyłam nową kolekcję Dolce&Gabbana i… zaniemówiłam! Projektanci, Sycylijczycy z pochodzenia (Sycylię wpisałam sobie na bucket list – moją listę miejsc do odwiedzenia w przyszłości) zaprojektowali sofy, barki, komody, fotele, porcelanę i tekstylia i ozdobili je… niebieską majoliką, którą pamiętali z rodzinnej południowej Italii. I nagle stało się coś dziwnego! Okazało się, że niebieskie wzory z płytek ceramicznych są piękne i zachwycają się nimi krytycy dizajnu! Klasyka obroni się sama!
Oczywiście znani z nieznania umiaru Dolce i Gabbana postawili na maksymalizm, na niebiesko-biały total look. Wszędzie i wszystko nim pokryte! Może ten total look to ich sposób na uwspółcześnienie motywu?

Co proponuje D&G?

Domenico Dolce i Stefano Gabbana celebrują w swoich projektach włoskość. Patrząc na klimat ich projektów, niemal czuć mocne słońce w którym dojrzewają soczyste i pachnące pomarańcze. Nawiązują i do mozaiki i do majoliki. Poza wielką modą, czerwonymi różami i złotem ukochali sobie urządzanie wnętrz. Ich dom w Portofino jak można się domyślić (i zobaczyć w zdjęciach z Vogue) ociekał luksusem (ich sypialnia była od sufitu po podłogę złota!).

Ich kolekcja Dolce&Gabbana Casa  to szał kolorów i wzorów. Podzielili ją na cztery części – mamy tutaj leoparda, zebrę, Carretto i właśnie śródziemnomorski błękit (Blu Meditarraneo). I to wszystko w połączniu z cenioną przez projektantów produkcją ręcznych wyrobów i dekoracji. Twierdzą, że w tej kolekcji pokazują swój szacunek dla tradycji i zwracają się ku przyszłości dizajnu. Odnoszą się do marzenia, które łączy wielu ludzi – by mieszkania były skrojone na miarę, by odzwierciedlały osobowość, zainteresowania i gust swoich właścicieli.

Blu Meditarraneo skupia się wokół ręcznie malowanych niebieskich wzorów na białym tle. Wzory może i były ręcznie malowane, ale produkty, które finalnie zdobią mają je już fabrycznie nadrukowane, nie namalowane. Panowie postawili przynajmniej na lokalną produkcję (made in Italy).

Całość kolekcji można zobaczyć online na stronie D&G lub osobiście w showroomie Luxarte w Warszawie, gdzie wkrótce ma być dostępna.

W błękicie wszystko wygląda lepiej…

Cieszę się bardzo, że takie projekty jak D&G powstają. Azulejos to piękna tradycja i warto z niej korzystać! Potrafi być bardzo inspirująca. I to nie tylko w Portugalii czy na Sycylii, ale też w Krakowie (zapraszam do siebie!), Anglii, Hiszpanii, Brazylii, Japonii, Francji i Meksyku, i w Turcji i w wielu innych miejscach 😉 A czy kafelki są modne? Są ponadczasowe, a ponadczasowość nie wychodzi z mody 😉

A Ty co o tym myślisz, kafelki to relikt przeszłości czy moda, która nie przeminie?

800 490 Paulina Santos

Napisz komentarz

Start Typing
Ta strona wykorzystuje pliki cookies.
Polityka prywatności